Maldivet janë një nga destinacionet më romantike në botë, por do t’ju falej nëse nuk e dini se mund të jetë gjithashtu një vend ku edhe aventurieri më i etur do të ishte në shtëpi. Maldivet janë të njohura për vendpushimet e tyre luksoze që ofrojnë ambiente intime, por janë gjithashtu shtëpia e pamjeve zhytjeje që të lënë pa frymë, ishujve të shkretë, rrënojave të anijeve dhe shumë gurëve të çmuar të fshehur për të cilët mund të mos keni dëgjuar. Sa nga ‘sekretet’ dini?

1: Zhytja në nëndetëse

Kryeqyteti Maldivian i Male ka një sërë qiellgërvishtëse shumëngjyrësh që pushtojnë horizontin e tij spektakolar, por në fakt është nën valët ku shpalosen pamjet më befasuese. Shikoni magjinë nënujore ndërsa qëndroni të thatë dhe përjetoni diçka që zakonisht rezervohet për ata që janë me kostum të lagur. Nëndetësja “Whale” arrin në thellësi 150 m dhe për ata që nuk zhyten, kjo është mënyra e përsosur për të parë krijesat emocionuese që banojnë në Oqeanin Indian. Kabinat janë plotësisht me ajër të kondicionuar dhe me presion normal atmosferik, do të merrni frymë normalisht ndërsa zbuloni mrekullitë që ndodhen nën det.

2: Dhoma e gjumit nënujore

Maldivet janë të mbushura plot me hotele mahnitëse, me ambiente luksoze, por ajo që bie në sy është dhoma e gjumit nënujore në ishullin e largët Rangali. I vendosur 5 metra nën sipërfaqe, do të keni mundësinë të flini nën det dhe të kaloni natën ‘duke fjetur me peshqit’.
Kur arrihet vetëm nga një shkallë spirale, do të keni mundësinë të zgjoheni dhe të dëshmoni një nga pamjet më unike në planet. Gjatë ditës dhoma e gjumit nënujore është një restorant i quajtur “Ithaa” shërben 12 persona – kështu që nëse nuk ju pëlqen të flini nën ujë dhe të paguani 8000 £ për privilegjin, atëherë ndoshta një “kuzhinë e shkrirë në Maldive” mund të jetë një alternativë e pranueshme.

3: Ishujt e shkretë

Një nga gjërat më të mira të Maldiveve është se me mbi 800 nga 1190 ishujt e saj të shkretë, nuk është vërtet e vështirë të gjesh një parajsë private. Nëse shkoni në Addu City, do të gjeni Bodu Hajara, ku nuk do ta keni problem të krijoni përvojën tuaj të “Robinson Crusoe”. Në rregull, kështu që zoti Crusoe nuk kishte një shërbim shërbëtor ose një sërë kuzhine gustator, por të jesh i rrethuar nga asgjë tjetër përveç Oqeanit Indian në të gjitha drejtimet, pa dyshim do t’ju bëjë të ndiheni sikur jeni i vetmi që keni mbetur në botë. Kanuri në Kolumadulu është një tjetër vend i mrekullueshëm për një piknik romantik në një ishull të shkretë.

4: Vende zhytjeje për ekspert

Maldivet ofrojnë disa nga pikat më të mira të zhytjes në botë, por shumica e njerëzve do të shkojnë në vendet më të njohura në Ari Atoll. Për ata që duan diçka pak më romantike dhe më shpërblyese, atëherë drejtohuni në South Male Atoll. Zona është e largët dhe ofron një vend më intim zhytjeje, në një rajon që ndjek një mënyrë jetese më autentike maldiviane.
Pikat unike të zhytjes në South Male Atoll jo vetëm që përmbajnë kopshte të bukura koralesh, por gjithashtu kanë shumë shpella dhe rrënojat e anijeve për të eksploruar – perfekte për ata që duan një krijesa deti më shumë se thjesht ekzotike.

5: Zhytja me peshkaqenë dhe balena

Kur notoni me peshkaqenë, zakonisht përfshin uljen në ujë me një kafaz të mbështjellë rreth jush. Maldivet e ndryshojnë këtë klishe, dhe në rajonin e Atollit të Arit Jugor do të gjeni një përvojë unike, me një nga krijesat më mahnitëse vizualisht në planet – peshkaqenin balenë. Duke u rritur deri në 40 këmbë në gjatësi, kjo specie e mrekullueshme mund të peshojë gjithashtu deri në 21.5 tonë metrikë. Ndërsa statistikat janë frikësuese, peshkaqenë balenë janë joagresivë dhe dihet se janë shumë lozonjarë dhe të urtë në natyrën e tyre. Ata janë shumë të preferuar për snorkelistët, zhytësit dhe notarët e avancuar.ijesa deti më shumë se thjesht ekzotike.

6: Hidroavion

OK, kështu që hidroavioni nuk është aq sekret, por ajo që normalisht nuk e zbuloni derisa të mbërrini është se sa shumë argëtim mund të argëtoheni në aeroport! Ndërsa transferimi me hidroavion është një përvojë e domosdoshme në vetvete, janë ato pak luks para fluturimit që e bëjnë udhëtimin të vlefshëm.

Duke shkuar në zonën VIP pas mbërritjes, do të shijoni pije freskuese dhe shumë mundësi për t’u çlodhur pas fluturimit tuaj të gjatë në Maldive. Trajtimet spa dhe shampanjë janë zakonisht në menu (ju lutemi kontrolloni detajet e sakta përpara se të rezervoni transferimin tuaj me hidroavion, pasi ato mund të ndryshojnë), përpara se të niseni dhe të shijoni ofrimin e pamjeve panoramike të lagunave dhe ishujve të shpërndarë nëpër Oqeanin Indian.